Den norske klubben Costa Blanca (DNKCB) åpnet onsdag 27. mars ble en permanent utstilling med 28 bilder som er malt av Namsos-kunstneren Ole Mæhle.
-Bildene ble for noen år siden donert til DNKCB av Ole sitt barnebarn, Therese Mæhle, som er en dame med hjerte for klubben. Det er klubbens egen kunstgruppen som har hatt ansvar for utforming av utstillingen, sier Bjørg Kaspersen.
Maleren Ole Mæhle var født i Namsos i 1904, men han tilhørte gruppen «Lillehammer-malerne». Fram til han døde i 1990 skildret Mæhle landskap og er godt representert i Nasjonalgalleriet, i Trøndelags Kunstgalleri, Finlands Nasjonalmuseum, Statens Museum for Kunst i København og i Lillehammer by sin malerisamling.
-Ole var også forfatter av kunsthistoriske bøker, og kunstanmelder i Dagbladet i en mannsalder, forteller Kaspersen.
Oppkaller sal etter Ole Mæhle
Det var klubbleder Arne Flaten som fikk æren av å åpne utstillingen som henger i Auditoriet Venstre, som nå har fått nytt navn: Ole Mæhle-rommet. I sin tale takket han Therese for den generøse gaven, før åpningen av utstilling ble avsluttet med servering av Cava til de fremmøtte.
-Under åpningen fortalte Therese levende om Ole Mæhle som farfar og om hvor systematisk han var, til tross for at han var kunstner. Hun fortalte også de fremmøtte om hvordan han oppmuntret sitt eneste barnebarn til å utvikle sine kunstneriske evner. Som sin farfar har da også blitt Therese kunstner.









