Etter mange år i den spanske forsikringsbransjen er Lene Sildens erfaring at utlendinger er flinke til å forsikre sine kjæreste eiendeler. Spesielt nordmenn og franskmenn tar sine forholdsregler for å sikre bolig, bil og egen helse. Men, mange lever også i falsk trygghet.
-Det som er smartest å ha er de tre hovedproduktene; bil, bolig og ulykkesforsikring. Det er også mange som tror at man ikke trenger husforsikring når man bare leier i stedet for å kjøpe bolig i Spania. De fleste tenker sikkert at huseieren har ordnet med dette, men det er ikke alltid slik at også leietaker sine ting er forsikret. Mange er ikke like godt beskyttet som man skulle tro, understreker Silden.
Forsikringsagenten understreker videre at det heller ikke er alle dyreforsikringer fra Norge som gjelder i utlandet.
-Dersom man har tenkt å være her så så lenge kan det være smart å forsikre seg om at alle familiemedlemmene er sikret, også kjæledyr. Dersom man allerede har en kjæledyrforsikring fra Norge bør man forsikre seg om at den også gjelder i Spania. Ellers kan det bli en kostbar affære når man må til veterinær. Det er dessuten mange nordmenn som er ute og går i fjellene her på Costa Blanca, og da er absolutt ikke en ulykkesforsikring dumt å ha, fortsetter Silden.
– Synes du generelt at folk er flinke til å forsikre eiendelene sine?
-Ja. Nå har ikke jeg spanske kunder, kun internasjonale kunder, og de er stort sett veldig flinke. Dessuten er de fleste raske. Som regel ønsker de ha mottatt pristilbud på forsikring allerede før skjøtet er signert, så de er veldig flinke med nettopp dette. Det er mange som får inntrykk av at de må ha forsikringene sine i banken de tar opp lån. Dette er ikke tilfellet. Man står fritt til å velge sitt eget forsikringsselskap uavhengig av hva banken sier. Disse forsikringene er som regel veldig dyre, og har mindre dekning.
Forsikringsselskapets ansikt utad
Liberty er det andre forsikringsselskapet Lene Silden har vært agent for.
-Jeg er svært fornøyd med Liberty når det gjelder oppfølging av meg som agent. Jeg har direktelinje til ressurspersoner og jeg sitter igjen glad etter å ha snakket med dem, uansett hvor tragisk temaet i samtalen vår har vært. Det er en utrolig profesjonell oppfølging av meg som agent og det er veldig betryggende. Når du har jobbet med forsikringer noen år har du også, naturlig nok, hatt forsikringssaker hvor kunder har hatt oppgjør på bil, innbrudd og annet. I forhold til mange andre selskaper, mener jeg, at Liberty Seguros ordner opp innenfor rimelighetens tid. Tidligere i sommer fikk jeg for eksempel inn en skademelding på torsdag og allerede tirsdag hadde selskapet tatt hånd om vannskaden.
Annonsering fungerer
Siden juni 2018 har Liberty Seguros gjennomført en reklamekampanje for sine forsikringer i SPANIA I DAG. Aller flest henvendelser på avisannonsen har Silden mottatt fra Torrevieja-området.
-Det vært gøy å se at det har blitt noen forsikringer av annonsene i SPANIA I DAG og at kampanjen har fungert. Jeg vil kanskje si at det er 80-20 fordeling mellom henvendelser fra Costa Blanca sør og nord, avslutter Silden.










