Flyselskapet Norwegian fortsetter sin internasjonale satsning med lanseringen av interkontinentale flyvninger til USA fra Mallorca, Malaga, Las Palmas og Tenerife.
I fjor sommer fraktet Norwegian 8,45 millioner flypassasjerer personer til og fra Spania. Noe som tilsvarer en prosentvis økning på 24 prosent. Spania er nå lavprisselskapets nest største passasjermarked og allerede i juli måned åpner Norwegian interkontinentale ruter mellom Madrid og de amerikanske byene New York og Los Angeles.
Modererer prognosene
Etter eksponensiell vekst i det spanske markedet de siste årene spår direktør Thomas Ramdahl nå en mer moderat inntektsøkning for de kommende 12 månedene.
-Norwegian har opplevd betydelige svingninger i passasjertallet både på vinterstid og om sommeren her i Spania. Derfor er planen vår fremover å skape mer stabilitet knyttet til operasjonene. Dette innebærer at vi vil innskrenke antall flybilletter for salg på sommerstid, mens vi vil gjør det motsatte neste vinter, forteller Ramdahl til økonomiavisen Expansion.
Nytt hovedsete i Barcelona
For året som kommer estimerer flyselskapet, som nylig flyttet sitt hovedsete fra det gamle kontrolltårnet ved terminal T2C ved flyplassen i Barcelona til industriområdet Mas Blau II i El Prat, en vekst på tre eller fire prosent.
-Markedsbetingelsene og de økonomiske utsiktene de kommende seks til ni månedene er positive, noe som gjør at selskapets inntekter vil øke. Norwegian har også flere prosjekt under utvikling. Allerede inneværende år vil vi starte å selge flybilletter på våre nye ruter til Buenos Aires, San Francisco og Miami som starter opp i 2019. Også fra neste år, vil vi kunne knytte Malaga og Mallorca med New York eller Buenos Aires, sier direktøren.









