Smartphone-versjon av den klassiske 1990-tallsspillet Pokemon ble lansert i Spania sist fredag. På rekordtid har spillet fått en enorm popularitet.
Helt kort fortalt går Pokemon GO ut på at spillerne jakter på virtuelle monster ute i det offentlige rom, det vil si at man fanger figurer som kun er synlige via brukerens smarttelefon og dens innebyggede kamera.
Fare for egen trygghet
Så populært har faktisk spillet blitt at spansk politi har sett seg tvunget til å gå ut med retningslinjer for at spillerne bedre skal ivareta sin egen trygghet.
Dette skjer etter at blant annet et japansk kjærestepar måtte reddes etter å ha vandret inn i en av Barcelonas mest trafikkerte motorveitunneler.
Husk den ¨virkelige¨verden!
I forbindelse med kampanjen går politiet ut med råd til spillere om å huske at «den virkelige verden” inkluderer hindringer som gangfelt, trafikklys, gatemøbler, og at Pokemon-jegerne hverken må forårsake eller bli offer for en ulykke.
I den skriftlige anmodningen til Pokemon-spillerne minner politiet dessuten om at det absolutt forbudt å spille Pokémon mens du kjører bil eller sykler.
Brøt seg inn hos Guardia Civil
Etter at to 25 år gamle menn ble arrestert i Madrid mandag morgen etter et forsøk på å ta seg inn i en av Guardia Civil sine brakker har politiet også sett seg nødt til å minne spillerne på at det er ulovlig å ta seg inn på andres private eiendom.
Potensielle ransoffer
Sist, men ikke minst, advarer politiet dessuten om at GPS-teknologien som benyttes i spillet synliggjør brukernes lokalisering. Dette kan gjøre spillerne mer utsatt for ran eller tyveri, eller fortelle innbruddstyver når man ikke er hjemme.









