Det har nå gått knapt 20 år siden John Haavardsholm bygget og var med å starte Fincha el Romeral i Alfaz del Pi, det aller første norske sykehjemmet som ble etablert utenfor Norges grenser.
Før entreprenøren flyttet til Spania for å ta fatt på jobben som direktør ved Fincha el Romeral hadde han allerede lang erfaring i ulike administrative stillinger – både hjemme i Norge og i utlandet. Blant annet hadde Haavardsholm jobbet som direktør ved Sagenehjemmet i Oslo i 12 år. Etter vel 2 år i sjefsstolen ved Finca El Romeral i Alfaz del Pi bestemte Haavardsholm seg imidlertid for å si opp direktørstillingen og reise tilbake til Norge for å fortsette i stillingen på Sagenehjemmet. Men det gikk ikke mange måneder før savnet etter Spania ble for stort og sammen med sin ektefelle Edd Mikalsen bestemte vestlendingen seg for å vende nesa sydover igjen. De måtte jo også ha noe å gjøre så først etablerte de et firma sammen med formål å tilby sykepleie og andre helsetjenester til nordmenn på Costa Blanca. Dette var også pionerarbeid. Senere ble Parkhjemmene i La Nucia etablert.
-Edd og jeg hadde et stort ønske om å starte noe sammen, som bare var vårt. Parkhjemmene i La Nucia er et selskap som driver hovedsakelig med opplevelsesreiser og utleie av ferieboliger. Firmaet selger komplette feriepakker som inkluderer reise, opphold i La Nucia og utfluktsprogram i fire uker. Det er noen få av våre gjester som kommer på 2-3 ukers opphold, men flesteparten som deltar på turene er pensjonister og ønsker derfor å ta seg god tid til å se seg rundt når de først er ute på reise. Og, på fire uker får man virkelig tid til å se litt av hvert, sier Haavardsholm.
Ideen til Edd Mikalsen og John Haavardsholm, som eier og driver Parkhjemmene, er like genial som den er enkel; Ferie spekket med opplevelser rettet mot ”godt voksne.”
– Det vi tilbyr er opplevelsesferier og aktiviteter. Dette er et tilbud for eldre mennesker som søker en litt annerledes ferie, noe litt utenom det vanlige. Vi har forskjellige aktiviteter på programmet nesten annen hver dag, og gjestene får se og oppleve ting de sannsynligvis ikke hadde funnet frem til på egenhånd. Steder vi besøker er for eksempel byer som Granada og Valencia. I tillegg er det også alltid noen på turene våre som har svart belte i handling, så vi forsøker jo også å tilpasse reisene etter deltakernes egne ønsker, ler den sykepleier-utdannede entreprenøren.
I tillegg til Parkhjemmene i La Nucia driver Haavardsholm firmaet Costa Blanca Nursing, også dette i fellesskap med sin ektefellen Edd Mikalsen. Gjennom Costa Blanca Nursing tilbyr vi helserelaterte tjenester til nordmenn og utlendinger som oppholder seg på Costa Blanca i kortere eller lengre perioder.
-Costa Blanca hadde og har en aldrende norsk befolkning, hvor mange har forskjellige fysiske problemer. Derfor så vi raskt et behov for ulike omsorgstjenester. Costa Blanca Nursing fokuserer derfor på å yte helserelaterte tjenester som sykepleie, fysioterapi og hjemmehjelp til de som trenger det. I tillegg tilbyr vi tolking, transport, blodprøver, vaksiner, innleggelse sykehus og sykehjem og ikke minst, en ny trygghetsalarm. Fordelen med den nye trygghetsalarmen er at den har en større rekkevidde ved at den på sett og vis lever sitt eget liv siden den har eget sim-kort. Dermed faller behoved for fasttelefon bort og den fungerer også dersom man har gått seg bort i fjellet, så fremt det er mobildekning. Dessuten er de nye trygghetsalarmene utstyrt med fall-sensor, så dersom man faller går alarmen av seg selv, sier Haavardsholm betryggende.
Navn: John Haavardsholm
Alder: I femti-åra..
Yrke: Sykepleier/Entreprenør
Bosted: Villajoyosa
Familie: Gift med Edd Mikalsen
Hobbyer: Gå lange turer med hundene mine

Gjennom Costa Blanca Nursing tilbyr John Haavardsholm og ektefellen Edd Mikalsen helserelaterte tjenester til nordmenn og utlendinger som oppholder seg på Costa Blanca i kortere eller lengre perioder.











