Det har vært innholdsrike måneder med høy aktivitet for 55-åringene Erik Nielsen og Elin Svennevik fra Ski kommune etter at ekteparet bestemte seg for å selge alt de eide i Norge og etablere leilighetshotellet Camp El Planet i landlige omgivelser i Alfaz del Pi på Costa Blanca.
-Vi fikk virkelig en knallstart og var allerede full-booket den første helgen etter flott medieomtale både her i Spania og i lokalavisa hjemme i Norge. Selv om det har gått greit har erfaringen vært litt annerledes enn det vi hadde forventet. Vi hadde for eksempel forventet flere Nord-europeere og ikke et så stort innrykk av spanjoler. I tillegg var vår idé i større grad å legge til rette for idrettslag, familier, vennegjenger og grupper som ønsker å kombinere trening med sol, sjø og fjell i flotte omgivelser. I stedet gikk vi over til ren hotellvirksomhet fra dag én grunnet den veldige nasjonale etterspørselen, forteller Erik Nielsen.
Begivenhetsrike måneder og bratt lærekurve
Hva er de største utfordringene ved hotelldrift i Spania?
-Det har vært noen begivenhetsrike måneder etter at hotellet åpnet sine dører. Vi har jo fått masse erfaring, men også lært ting den harde veien. For eksempel måtte vi gjennomføre endel tiltak på tomten grunnet uværet som herjet på Costa Blanca i begynnelsen av september. I all hovedsak har vi klart å ordne opp selv og løst de problemene som oppstår, men det er litt spesielt siden vi ikke er omringet av et stort sikkerhetsnett og må basere oss på at vi selv må fikse ting. Lærekurven har derfor vært bratt, men det er jo sånn det er, smiler 55-åringen. Vi har tolv leiligheter og det skjer ting hele tiden. Vi har hatt noen utfordringer, med det har vært utrolig mye som har fungert perfekt og de små skjærene i sjøen må man bare håndtere for at gjestene ikke blir skadelidende.
Hvordan har dere mestret store og små utfordinger når dere ikke snakker spansk?
-Det var litt som å lære seg å svømme når man drukner. Ingen av oss hadde jo heller ikke tidligere erfaring fra hotellbransjen når vi satte i gang dette prosjektet. Vi innrømmer gjerne at det er vanskelig å ivareta gjestene på samme måte når vi ikke har et felles språk, men spanjolene har vært svært tålmodige og imøtekommende. Dessuten har vi fått utrolig gode tilbakemeldinger og vedvarende høy score på Tripadvisor, sier ekteparet stolt.
Ønsker å konkurrere om de aktive ferierende
Dere ønsker å legge til rette for aktive ferierende, hvilke turistgrupper er i målgruppen deres?
-For pensjonistgrupper som ønsker å mosjonere og oppleve litt er jo dette et flott sted. Vi ligger litt avsides til for de som sliter med helsa og rett og slett på grunn av plasseringen til hotellet bør de som er gjester hos oss må være glade i å gå, sykle, være utendørs og gå litt i fjellene. Vi retter oss derfor inn mot idrettsgrupper og pensjonistforeninger som ønsker et noe annerledes ferieopplegg. Vi tilrettelegger blant annet treningsleire, og flere norske sykkel-, fotball- og håndballklubber i Norge har allerede meldt sin interesse for å komme nedover både på vårparten, i påska og til høsten, kan Elin Svennevik avsløre.
Bruker fjellheimen som lokkemiddel
Hvordan skal dere konkurrere med Torrevieja om denne gruppen av turister?
– Vi brukte mange måneder på å se på steder, fra Torrevieja i sør til Valencia i nord. Her i Alfaz del Pi synes vi vi har funnet en ideell plassering for et leilighetshotell, med kort vei både til stranden, golfbaner, idrettsanlegg og fjellene. De har flotte anlegg og er flinke til å legge til rette for treningsopphold i saltbyen, men her nord på Costa Blanca har vi en helt annen natur og man kan bruke fjellene her oppe på en helt annen måte. Jeg tror det er greit både for Alfaz del Pi, Altea og Albir å profilere omgivelsene, slik at området får et bedre omdømme for å ha et allsidig tilbud. Det skal mye til for å imponere nordmenn når det gjelder fjellturer, men jeg kjenner mange som har bliltt regelrett målbundet når de blir med på tur i fjellheimen her.